Αρχαία νομίσματα και Βυζαντινής περιόδου

Αν έχετε βρει ένα νόμισμα και θέλετε πληροφορίες εδώ είναι το σωστό σημείο για να ανεβάσετε μια φωτογραφεία
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Από την στιγμή που αναρτήσετε οτιδήποτε στο χρυσοθήρες.gr θεωρήστε υπεύθυνοι και υπόλογοι.

θα ζητήσω για το κάθε νόμισμα που θα αναρτάτε να βάζετε και την έκθεση παράδοσης μαζί με αριθμό πρωτοκόλλου.

Το παρακάτω κείμενο είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του φόρουμ.....


Οι Χρυσοθήρες.gr σας καλωσορίζουν στο πλέον αρμόδιο φόρουμ που σχετίζετε με τους κρυμμένους θησαυρούς ανά την Ελλάδα και όχι μόνο!

Είμαστε εδώ για να συζητήσουμε και να αναλύσουμε ότι στοιχεία υπάρχουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ακόμα είμαστε εδώ για να παρουσιάσουμε την αρχαιολογική κληρονομιά μας στο διαδίκτυο με κάθε ΝΟΜΙΜΟ τρόπο.(ιδιωτικές ανασκαφές πωλήσεις και παντός είδους εκμεταλλεύσεις αρχαίων αντικειμένων διώκονται από την Ελληνική νομοθεσία και ότι στοιχεία μας ζητηθούν από τις Ελληνικές Αρχές είμαστε πρόθυμοι και υπόχρεοι να τα δώσουμε).
Άβαταρ μέλους
SPARTAKOS
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2014, 23:04
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΛΑΓΚΑΔΙΑ
Ηλικία: 38

Αρχαία νομίσματα και Βυζαντινής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SPARTAKOS » Παρ 04 Μαρ 2016, 15:51

Πριν κάνω μια οποιαδήποτε ανάρτηση φωτογραφιών. Θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω αν είναι εφικτή η ανάρτηση παραθέτοντας τα παρακάτω..
Τα εν λόγω νομίσματα δεν είναι στη κατοχή μου και έχουν παραδοθεί στην τοπική εφορία αρχαιοτήτων της περιοχής μου με όλες τις νόμιμες και προβλεπόμενες διαδικασίες. Ψάχνοντας στο γενικά στο διαδίκτυο δύσκολα θα δούμε forum αναρτήσεις και σχόλια αρχαίων νομισμάτων αντίθετα με άλλα site του εξωτερικού. Δηλαδή με άλλα λόγια στο εξωτερικό εμπορεύονται - δημοπρατούν την ιστορία μας κι εμείς παραμένουμε άπραγοι. Επί καθημερινής βάσης παρακολουθούμε να πουλιέται ο πολιτισμός μας σε άσχετους και μαμελούκους κι εμείς καθόμαστε άπραγοι. Εφόσον τηρώ όλες τις προβλεπόμενες και νόμιμες διαδικασίες και τα αρχαία νομίσματα παραδίδονται, γιατί να μη γίνει παράθεση σε Ελληνικό forum? Γιατί να φοβάται ο καθένας να παραδίδει ή να ανακαλύπτει στο βουνό νομίσματα? Ο Νόμος το επιτρέπει. Αν τα αντικείμενα εμπίπτουν σε αρχαιότητες (αναφέρομαι σε νομίσματα) σαφώς και θα πρέπει να παραδοθούνε στην αρχαιολογία. Υπήρχε περίπτωση να αναρτήσω φωτογραφία με αρχαίο νόμισμα χωρίς να έχω τη πλήρη κάλυψη όσο αφορά τις νόμιμες ενέργειές μου? Σε καμιά περίπτωση. Γνωρίζω πολύ καλά τη νομοθεσία και όπως όλοι γνωρίζεται τι επιφυλάσσει ο νόμος σε περίπτωση αρχαιοκαπηλίας. Και είμαι υπέρ σ αυτό. Όλος ο πολιτισμός της υφηλίου απορρέει από τους ΈΛΛΗΝΕΣ και για αυτό το λόγο η πολιτιστική μας κληρονομιά θα πρέπει κάποια στιγμή να παραμείνει στους Έλληνες.
Αλλά ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη.
Η διαδικασία παράδοσης έχει ως εξής:
Εφόσον αναφέρω που και σε ποια περιοχή τα βρήκα, τα παραλαμβάνουν φτιάχνοντας δυο έντυπα. Στο ένα έντυπο αναγράφονται τα νομίσματα ή νόμισμα και ποιας περιόδου είναι (αν είναι εφικτό) , σε ποια εγκεκριμένη περιοχή έχουν βρεθεί στην οποία έχει εκδοθεί σχετική άδεια χρήσης ανιχνευτή μετάλλων υπογραφές και τέλος
Είναι το λεγόμενο πρωτόκολλο παράδοσης παραλαβής.
Το 2ο έντυπο αφορά την υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνω ο ίδιος. Αναφέρονται τα νομίσματα όπως στο 1ο έντυπο και υπογράφω εγώ. Είναι το έντυπο που αποδέχομαι το νόμιμη αμοιβή από το κράτος.
Οι υπόλοιπες ενέργειες είναι από την αρχαιολογία , και με λίγα λόγια τους έχω προσθέσει αρκετή δουλειά.
Τα νομίσματα πάνε με συνοδεία στο νομισματικό μουσείο Αθηνών, παραλαμβάνονται και κατόπιν με σειρά προτεραιότητας ανά Νομό εξετάζονται τεκμηριώνονται και πιστοποιούνται. Είναι μια μακρά χρονοβόρα διαδικασία. Κατόπιν επιστρέφονται και θα τοποθετηθούν στο δικό μας Μουσείο.



Άβαταρ μέλους
giotis-pll
Πρόεδρος
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Παρ 29 Ιαν 2010, 17:32
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ηλικία: 47

Re: Αρχαία νομίσματα και Βυζαντινής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giotis-pll » Παρ 04 Μαρ 2016, 17:08

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει τον πολίτη να εκθέσει τα νομίμως παραδοτέα με αριθμό πρωτοκόλλου ευρήματα σε ευρύτερο κοινό με ανάρτηση φωτογραφιών στο διαδίκτυο.

Αν θέλεις κάνε μια ερώτηση όταν βρεθείς στην τοπική εφορία αρχαιοτήτων.
Από την στιγμή που αναρτήσετε οτιδήποτε στο χρυσοθήρες.gr θεωρήστε υπεύθυνοι και υπόλογοι.
Απλά θα ζητήσω για το κάθε νόμισμα που θα αναρτάτε να βάζετε και την έκθεση παράδοσης μαζί με αριθμό πρωτοκόλλου.

Το παρακάτω κείμενο είναι ο λόγος ύπαρξης αυτού του φόρουμ.....


Οι Χρυσοθήρες.gr σας καλωσορίζουν στο πλέον αρμόδιο φόρουμ που σχετίζετε με τους κρυμμένους θησαυρούς ανά την Ελλάδα και όχι μόνο!

Είμαστε εδώ για να συζητήσουμε και να αναλύσουμε ότι στοιχεία υπάρχουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ακόμα είμαστε εδώ για να παρουσιάσουμε την αρχαιολογική κληρονομιά μας στο διαδίκτυο με κάθε ΝΟΜΙΜΟ τρόπο.(ιδιωτικές ανασκαφές πωλήσεις και παντός είδους εκμεταλλεύσεις αρχαίων αντικειμένων διώκονται από την Ελληνική νομοθεσία και ότι στοιχεία μας ζητηθούν από τις Ελληνικές Αρχές είμαστε πρόθυμοι και υπόχρεοι να τα δώσουμε).
KANE KATI NA ΠAME ΣE KAMIA ΔOYΛEIA ΓIATI ΔEN ΜΠΟΡΩ NA ΣE ΠEPIΓPAΨΩ THN KATAΣTAΣH!

~ΦΟΥΡΝΑΡΗΣ~

Άβαταρ μέλους
SPARTAKOS
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2014, 23:04
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΛΑΓΚΑΔΙΑ
Ηλικία: 38

Ασημένιο και Χάλκικο Νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SPARTAKOS » Παρ 04 Μαρ 2016, 20:44

Ευχαριστώ τη Δχση που μου δίνεται η ευκαιρία να αναρτήσω φωτογραφίες με παραδοθέντα νομίσματα, φυσικά έχοντας αναρτήσει και πρωτόκολλο παράδοσης παραλαβής. Έχω φυσικά τροποποιήσει τα στοιχεία μου. Μπορεί η Δχση να μου τα ζητήσει φυσικά σε πμ.
Δυστυχώς άργησα να σκεφτώ να βγάζω φωτογραφίες για κάθε νόμισμα.
Για τις προκερματικές μονάδες που αναφέρονται στο έγγραφο, είχα την εντύπωση ότι πρόκειται για κομμάτια από κάποιο κολιέ.
Υπάρχουν ευρήματα τα οποία μπορεί να τα συναντούμε στο βουνό και να μη ξέρουμε τι είναι. Αν μας κάνουν έστω και λίγο κλικ μη το πετάτε. Δώστε το σε υπεύθυνους της αρχαιολογίας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
SPARTAKOS
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ 10 Ιούλ 2014, 23:04
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΛΑΓΚΑΔΙΑ
Ηλικία: 38

Re: Αρχαία νομίσματα και Βυζαντινής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SPARTAKOS » Παρ 04 Μαρ 2016, 20:48

Για όσους δε καταφέρουν να ανοιξουν το συνημμένο έγγραφο ο αριθμός Πρωτ. είναι:
716
ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΠΑΡ ΑΔΟΣΗΣ: 23-02-2016
Είναι το ποιο πρόσφατο που έχω αναρτήσει

'Οποιος γνωρίζει έστω και λίγες πληροφορίες ας τις παραθέσει.
Για να απαντήσω και να προλάβω τυχόν ερώτηση , γιατί δε μου λέι η τοπική εφορία, η διαδικασία αναγνώρισης - ταυτοποίησης απο την αρχαιολογία είναι χρονοβόρα διαδικασία όπως αναφέρω και παραπάνω.
Αυτά τα 2 για αρχή. Τα περισσότερα είναι βυζαντινής περιόδου. Έχω παραδώσει αρκετά. Θα κοιτάξω να αναρτήσω τα καλύτερα, μαζί φυσικά και το σχετικό πρωτόκολλο.

Άβαταρ μέλους
Admin
Πρόεδρος
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Πέμ 28 Ιαν 2010, 21:12
Χρόνια εμπειρίας: 3-5 χρονια
Τοποθεσία: ΧΙΟΝΑΤΑ

Re: Αρχαία νομίσματα και Βυζαντινής περιόδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Admin » Παρ 04 Μαρ 2016, 21:35

Άλλαξα το έγγραφο σε jpg και το ανέβασα σαν φωτογραφία.
Παρακαλώ κάθε καινούργιο νόμισμα να δημιουργείται νέο θέμα με δικό του τίτλο για να μην υπάρχει πρόβλημα στα σχόλια.

Αν θέλεις δώσε τίτλο σχετικό με την απεικόνιση του νομίσματος εσύ για να τον αλλάξω.
>>>>>Χρυσοθήρες το επίσημο κανάλι (ΕΓΓΡΑΦΗ)<<<<<
Πως ανεβάζουμε φωτογραφίες
Πως ανεβάζουμε βίντεο από το Youtube

Σωκράτης:
«Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα» (ένα ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτα)

Απάντηση