Γρεβενά

Αν ψάχνετε για κάποιον συνεργάτη εδώ είναι το κατάλληλο μέρος για να τον βρείτε!

Παρακαλώ γράψτε αναλυτικά στοιχεία τι ακριβώς ψάχνεται π.χ. οδηγό περιοχής,ραβδοσκόπο,κάποιο μηχάνημα.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλώ να μην είσαστε αφελής και πάντα να προσέχετε που δίνετε τα προσωπικά σας στοιχεία.
Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: Γρεβενά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Σάβ 01 Δεκ 2012, 23:00

ChristakisZiaka έγραψε:με τη ψάχνεις?ράβδοι?η με μηχάνημα????σε ορεινές περιοχές μπορεί να βρησκοντε κάποιες ενδείξεις χρυσού...
Σου απάντησα στην ανάρτησή σου επειδή πίστεψα πως είσαι νέος στο χόμπι μας.. Το ίδιο θα κάνω και στη νέα απάντησή μου: Όταν πρωτοξεκίνησα και ενώ ένιωθα χτυπήματα στα χέρια από τις λαβές ραβδοσκοπικών βεργών μα δεν ήξερα πώς να πάω κοντά στα αντικείμενα,, δοκίμασα τόσο τα μηχανήματα όσο και τα τεχνάσματα των ραβδοσκόπων χωρίς να μπορέσω να βοηθηθώ στο παραμικρό… Στη συνέχεια κατάφερα μέσα σε δύο χρόνια να ελέγξω τα χτυπήματα αυτά και να μπορώ να τα ακολουθώ μόνο με δύο σκέτες χάλκινες λαβές μία σε κάθε χέρι και με χάλκινες βέργες μέσα σε αυτές.. Με τις ίδιες λαβές και βέργες εξακολουθώ να ραβδοσκοπώ μα τώρα πια μπορώ εξίσου καλά με οποιοδήποτε είδους μετάλλου ή τρόπο και τα έχω επιδείξει σε γνωστούς όλα τούτα .Επίσης τώρα πια μπορώ να χειριστώ καλά μα με μεγάλη δυσκολία οποιοδήποτε ραβδοσκοπικό με βέργες ή και την ειδική ραβδοσκοπική βέργα έστω και που με το ένα χέρι δεν νιώθω τα χτυπήματα παρά ελάχιστα και μου είναι ακόμη πολύ πιο δύσκολο… Εντούτοις σε έναν που νιώθει χτυπήματα ή ερεθίσματα στα χέρια θα συνιστούσα μόνο σιδερένιες λαβές και σιδερένιες βέργες (αν έχει ευαισθησία στο χαλκό και τα κράματά του), ενώ σε έναν που δεν τα νιώθει θα συνιστούσα χάλκινες λαβές και βέργες είτε με ραβδοσκοπικά μηχανήματα είτε όχι μα ποτέ δεν θα συνιστούσα τα τεχνάσματα εκτός αναγκαστκά μήπως, αν δεν έχετε κανένα άλλο τρόπο. Τώρα ΑΣ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΡΕΒΕΝΑ…Αν και τον νομό δεν τον έχω ψάξει ανά δύο χιλιόμετρα όπως και κανένα άλλο νομό για να μιλάω με σιγουριά (και ποτέ σε κανένα νομό δεν έψαξα όλες τις περιοχές του) εντούτοις για τις περιοχές προς Καλαμπάκα και προς Καστοριά δύσκολο να μου έχουν ξεφύγει ενδείξεις και να υπάρχουν λίρες… Αν και περπάτησα και προς Κοζάνη όπως και προς Μέτσοβο εντούτοις προς αυτές τις περιοχές δεν επέμενα στα ψαξίματα για να μπορώ να πω κάτι με σιγουριά.. Αντίθετα μπορώ να πω ότι κάμποσα χιλιόμετρα από τα Γρεβενά προς κατεύθυνση που δεν επιτρέπεται να πω υπάρχουν καλές χρυσές ενδείξεις μα και χάλκινες συνάμα που σημαίνει αρχαία.



sakisart
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 03 Ιαν 2012, 00:04

Re: Γρεβενά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sakisart » Πέμ 14 Νοέμ 2013, 14:53

ειμαι απο γρεβενα και επειδη ψαχνομαι και εγω λιγο αν θελεις μιλαμε!

garret2500gti
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2015, 18:53
Χρόνια εμπειρίας: 1-2 χρόνια
Τοποθεσία: ΓΡΕΒΕΝΑ

Re: Γρεβενά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από garret2500gti » Πέμ 08 Οκτ 2015, 08:49

καλημέρα.αν και αργα ειδα την αναρτηση σου ειμαι απο γρεβενα και κοντα στο χωριο σου...αν σε ενδιαφερει στειλε μου.

Απάντηση