ο Τοτος γράφει εκθέσεις !

wolfidis
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ 12 Ιουν 2011, 02:38

ο Τοτος γράφει εκθέσεις !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wolfidis » Δευ 23 Ιαν 2012, 00:11

Μπαίνει στην τάξη η δασκάλα και λέει στα παιδάκια:
- Καλημέρα παιδιά. Σήμερα θα γράψουμε την πρώτη μας έκθεση...το θέμα είναι "ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ", γράψτε ότι ξέρετε. Άρχισαν να γράφουν τα παιδιά, κάποια στιγμή σηκώθηκε ο Τοτός, πήγε προς την έδρα και έδωσε την έκθεσή του στη δασκάλα. Εκείνη, την πήρε στα χέρια της και άρχισε να την διαβάζει...
- Η Ελλάδα έχει πολλά ποτάμια. Ο παππούς μου έχει ένα αγρόκτημα δίπλα σε ένα ποτάμι. Έχει δύο αγελάδες, μια άσπρη και μια μαύρη. Αυτές πίνουν το νεράκι από το ποτάμι, κάθε πρωί και είναι πολύ ευτυχισμένες. Μια μέρα όμως ήρθε ο ταύρος του παππού μου και πήδηξε την άσπρη αγελάδα!
- Τοτοοοοό! Έλα εδώ γρήγορα. 1ον είσαι εκτός θέματος και 2ον τι λόγια είναι αυτά που γράφεις?
- Τι να γράψω κυρία, αφού αυτό έγινε?
- Να μην γράφεις τέτοια λόγια. Γράψε ότι έκανε έκπληξη στην άσπρη αγελάδα.

Μετά από μια εβδομάδα μπαίνει στην τάξη η δασκάλα και λέει στα παιδάκια...
- Καλημέρα παιδιά. Σήμερα θα γράψουμε την δεύτερή μας έκθεση...το θέμα είναι "ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ", γράψτε ότι ξέρετε. Άρχισαν να γράφουν τα παιδιά, κάποια στιγμή σηκώθηκε ο Τοτός, πήγε προς την έδρα και έδωσε την έκθεσή του στη δασκάλα. Εκείνη, την πήρε στα χέρια της και άρχισε να την διαβάζει...
- Η Ελλάδα έχει πολλά βουνά. Ο παππούς μου έχει ένα αγρόκτημα στην πλαγιά ενός βουνού. Έχει δύο αγελάδες, μια άσπρη και μια μαύρη. Αυτές τρώνε το χορταράκι από την πλαγιά του βουνού, κάθε πρωί και είναι πολύ ευτυχισμένες. Μια μέρα όμως ήρθε ο ταύρος του παππού μου και πήδηξε την άσπρη αγελάδα!
- Τοτοοοοό! Τσακίσου γρήγορα. 1ον είσαι πάλι εκτός θέματος και 2ον τι λόγια είναι αυτά που γράφεις πάλι?
- Μα κυρία σας είπα, αφού αυτό έγινε?
- Σου είπα να μην γράφεις τέτοια λόγια. Γράψε ότι έκανε έκπληξη στην άσπρη αγελάδα. Δεν θα το ξαναπώ!

Μετά από μια εβδομάδα μπαίνει στην τάξη η δασκάλα και λέει στα παιδάκια...
- Καλημέρα παιδιά. Σήμερα θα γράψουμε την τελευταία μας έκθεση..το θέμα είναι "ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΖΩΑ", γράψτε ότι ξέρετε. Άρχισαν να γράφουν τα παιδιά, κάποια στιγμή σηκώθηκε ο Τοτός, πήγε προς την έδρα και έδωσε την έκθεσή του στη δασκάλα. Εκείνη, την πήρε στα χέρια της και άρχισε να την διαβάζει...
- Ο παππούς μου έχει πολλά κατοικίδια ζώα. Έχει ένα αγρόκτημα σε μια πλαγιά του βουνού, δίπλα σε ένα ποτάμι. Έχει δύο αγελάδες, μια άσπρη και μια μαύρη. Αυτές τρώνε το χορταράκι από την πλαγιά του βουνού και πίνουν το νεράκι από το ποτάμι κάθε πρωί και είναι πολύ ευτυχισμένες. Μια μέρα όμως ήρθε ο ταύρος του παππού μου και έκανε έκπληξη στην άσπρη αγελάδα!

Πήδηξε την μαύρη!!


("Κάγκελο η δασκάλα!!!!!! ")



Απάντηση