Χειροποίητες Βέργες & Εκρεμμες

Πληροφορίες και συζητήσεις για πρακτικές μεθόδους και ιδιοκατασκευές αναζήτησης χρυσού
Antonaros3
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν 2015, 23:37
Χρόνια εμπειρίας: 1-2 χρόνια
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Ηλικία: 29

Χειροποίητες Βέργες & Εκρεμμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonaros3 » Δευ 22 Ιουν 2015, 01:30

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Βλέπω στο ιντερνέτ για αγορά βέργες Γ σε πολύ ψηλές τιμές!
Επίσης πιστεύω (γνώμη μου πάντα) πως ολες οι βέργες θα δουλέψουν είτε απο χαλκό είτε επιχρύσωμένες.
Μιας λοιπον που στο φόρουμ είμαστε τόσα άτομα, πιστεύω είναι αδιανόητο να μην έχουμε κάποιον οδηγό για να φτιάξουμε τα δικά μας εργαλεία με μεράκι και στοργή. Αλλιώς να πάρεις έτοιμες βεργες και αλλιώς να τις έχεις φτιάξει εσυ.. ( Γνώμη μου παντα )

Θα ηθελα λοιπον απο τους αρχαιότερους του φόρουμ να κανουμε ένα πρότζεκτ με δημιουργία Βέργες Γ και εκρεμμές με τα καταλληλότερα εργαλεία - μέταλλα με όσο το δυνατών καλύτερη απήχηση...

Ευχαριστώ και περιμένω γνώμες και ιδέες!



jiker
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2011, 16:13

Χειροποίητες Βέργες & Εκρεμμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jiker » Κυρ 08 Οκτ 2017, 16:15

απο μπρουντζο η χαλκο με εσωματωμενους μαρτυρες χρυσο η ασημι η και τα δυο

Άβαταρ μέλους
erevnitis
Προβληματισμένος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2017, 18:28
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΜΑΣ
Ηλικία: 60

Χειροποίητες Βέργες & Εκρεμμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από erevnitis » Δευ 09 Οκτ 2017, 00:45

Οι βέργες απ’ ότι ξέρω είναι από 40 εκ. έως 50 εκ. μια μέτρια βέργα είναι 46 εκ. έχω δει να δουλεύουνε και με 55 – 56 εκ. επί 12 – 14 εκ. Το πάχος από 2 χιλ. έως 3 χιλ. που είναι πιο βαριά. Μια μέτρια μπορεί να είναι 2,5 χιλ. έχω δει να δουλεύουνε και 4 χιλ. Το μέταλλο σίγουρα παίζει ρόλο γιατί το κάθε μέταλλο έχει διαφορετική αγωγιμότητα. Ο χρυσός και το ασήμι έχουν την μεγαλύτερη αγωγιμότητα αλλά είναι ακριβά. Μετά έρχεται ο χαλκός και είναι και φθηνός, γι’ αυτό φτιάχνουν τα καλώδια με αυτόν, αλλά είναι μαλακός. Ο μπρούντζος είναι και φθηνός και σκληρός αλλά δεν έχει καλή αγωγιμότητα. Κατά την γνώμη μου θα φτιάξεις πολλές βέργες και θα σου πάρει πολύ καιρό μέχρι να βρεις ποιες βέργες σου ταιριάζουν. Σίγουρα στο τέλος θα είσαι ένας καλός κατασκευαστής αλλά όχι καλός ραβδοσκόπος. Αν θέλεις να ασχοληθείς με την ραβδοσκοπία καλύτερα να δοκιμάσεις πια σου πάει στα χέρια σου απ’ αυτές που είναι στο εμπόριο.
Όσο υπάρχει και είναι κριμένο θα υπάρχει και η οπτική γωνία που μπορώ να το δω!!!

Απάντηση