θεματα που αφορουν την ραβδοσκοπια.

Πληροφορίες και συζητήσεις για πρακτικές μεθόδους και ιδιοκατασκευές αναζήτησης χρυσού
jiker
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ 2011, 16:13

Re: θεματα που αφορουν την ραβδοσκοπια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jiker » Κυρ 26 Αύγ 2012, 10:01

:) σωστος ο πετρος ειναι οπως τα λεει



bmw
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2012, 17:43

Re: θεματα που αφορουν την ραβδοσκοπια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bmw » Παρ 21 Σεπ 2012, 20:43

καλησπέρα, είμαι καινούριος στην σελίδα αυτή και γενικά στην ραβδοσκοπία, συγχωρήστε με αν πω κάποια βλακεία........έχω δύο βεργιές απο οξυγονοκόλληση,της έχω φτιάξει με χειρολαβές από στυλό....είναι σωστό αυτό;;;; ξεκίνησα πριν λίγο καιρό απο απορία αν μπορώ να βρω νερό με μια τέτοια βέργα χωρείς τσακίσματα ... αυτή άρχισε τοτε και έκανε κύκλους στην αρχή και μετα κινούταν μερικές φορές κάθετα και έπειτα σταματούσε.......και ενας φίλος μου το είδε και μου είπε οτι το (έχω) για ραβδοσκόπος και ότι οι κύκλοι κάνουν αναζήτηση νερού και οταν ανεβοκατεβαίνουν κάθετα μετρούν το βάθος ....ισχύει;;;;έπειτα έφτιαξα της βέργες που προανέφερα. άρχισαν να μου κρύβουν αντικείμενα,εγω ρωτούσα τις ράβδους και με οδηγούσαν στα σημεία που τα ειχαν κρύψει......στην άρχει φοβήθηκα ήταν πολύ παράξενο......αλα τωρα το έχω σαν χόμπι.....ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ;;;;; υπάρχει περίπτωση να εντοπίσω και χρυσό;;;;;ελπίζω να μην σας ζάλισα,και να μου δόση κάποιος συμβουλές.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ εκ τον προτέρων..........

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: θεματα που αφορουν την ραβδοσκοπια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Σάβ 22 Σεπ 2012, 09:15

Φίλε μου αν και δεν νομίζω πως είναι σωστές οι βέργες σου αν όντως αληθεύει και πηγαίνεις στα αντικείμενα που θέλεις είσαι από τους ελάχιστους ραβδοσδόπους που ίσως έχεις το χάρισμα...Βέβαια αν δεν σε δω από κοντά τι κάνεις και προπαντώς με ποιο τρόπο δεν μπορώ να βγάλω κανένα συμπεράσμα...Δεν ξέρω αν τούτο είναι δυνατόν από άποψης αποστάσεων και χρόνου πάντως εσύ θα πρέπει να έρθεις να με δεις και εγώ από πλευράς μου αν αντιληφθώ πως έχεις το χάρισμα τότε μόνο μπορώ να σε βοηθήσω στις απορίες σου και θα το κάνω.

bmw
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2012, 17:43

Re: θεματα που αφορουν την ραβδοσκοπια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bmw » Σάβ 29 Σεπ 2012, 23:00

φίλε ait έχετε δίκιο....δεν μπορείς να βγάλεις κάποιο έγκυρο συμπέρασμα εξ αποστάσεως, λόγω ώμος τις μεγάλης εμπειρίας που διαθέτετε στη ραβδοσκοπία και γνωρίζετε το αντικείμενο αυτό, απο αυτά που εχω διαβάσει, παρα πολύ καλά θα ήθελα την συμβουλή σας για της ράβδους......(ποιο υλικό δημιουργεί περισσότερα ερεθίσματα,τη μήκος πρέπει να έχουν οι ράβδοι ,και τη πάχος και αν από το πλαστικό που έχω τοποθετήσει στης χειρολαβές έχω απώλειες στα ερεθίσματα;;; )θα ηθελα και εγω κάποια στιγμή να σας γνωρίσω απο κοντά και ελπίζω κάποια στιγμή να τα καταφέρω....!!!!!!!!!!αααα κάτι ακόμα.... μπορεί να επηρεαστεί η ραβδοσκοπία απο το φεγγάρι,τα άστρα, μέρα ή νύχτα;;;;;

Άβαταρ μέλους
ait
Δραστήριος
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ 2011, 22:36
Χρόνια εμπειρίας: 10+ χρόνια
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ
Ηλικία: 68

Re: θεματα που αφορουν την ραβδοσκοπια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ait » Κυρ 30 Σεπ 2012, 19:44

Φίλε μου έστω και από μακριά θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου μα διαφορετικά από το αν ήξερα πως έχεις τις ικανότητες που έπρεπε… Για παράδειγμα αν ήξερα πως είχες το χάρισμα στην πρώτη ερώτησή σου θα απαντούσα πως από τα τέσσερα υλικά που έχω χρησιμοποιήσει (χαλκό. σίδερο, μπρούτζο και χαλβανιζέ) τα χέρια μου ερεθίζονται το ίδιο και άρα δεν ισχύει ραβδοσκοπικά η κλίμακα που τους δίνουν οι επιστήμονες… Αγνοώντας τι ικανότητες έχεις θα σου σύστηνα χάλκινες ράβδους και χάλκινες λαβές… Οπωσδήποτε το σύνηθες πλαστικό είτε έχεις το χάρισμα είτε όχι, ακόμη και ηλεκτρονικές βέργες να έχεις μόνο ζημιά κάνει στη ραβδοσκοπία αν το χρησιμοποιήσεις… Οι βέργες σου να μην είναι πολύ λεπτές και το μήκος τους να είναι 13 ή 14 επί 42 εκατοστά αν και για έναν με το χάρισμα δεν θα είχαν τόση σημασία… Μόνο το πλαστικό να καταργήσεις εκτός αν τα ερεθίσματά σου σχετίζονται με αυτό το είδος οπότε τότε μόνο από κοντά θα μπορούσα να απαντήσω σε άλλες ερωτήσεις.

Απάντηση