Έρευνα χρυσού- gold prospecting

Πληροφορίες και συζητήσεις για πρακτικές μεθόδους και ιδιοκατασκευές αναζήτησης χρυσού
Antmath
Περίεργος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 10 Οκτ 2019, 12:10
Χρόνια εμπειρίας: 0-1 χρόνια
Τοποθεσία: ΜΗΛΟΣ

Έρευνα χρυσού- gold prospecting

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antmath » Πέμ 10 Οκτ 2019, 12:28

Καλημέρα σε όλους! Λοιπόν θα μπω κατευθείαν στο θεμα για το οποίο μπήκα αρχικά στο φόρουμ. Καταρχάς δεν ξέρω εάν το έχω τοποθετήσει στην κατάλληλη ενότητα, αν όχι ας μεταφερθεί. Εν παση περίπτωση, πρόσφατα μου κίνησε το ενδιαφέρον η έρευνα χρυσού με τα λεγόμενα gold pans. Είναι αρκετά απλο, σχετικά φθηνό και πιστεύω εύκολο να το μάθει ο καθένας. Το θέμα που προκύπτει είναι το εξής: από όσο έχω δει, διαβάσει κλπ αυτή η τεχνική εφαρμόζεται κυρίως σε ποτάμια. Στην περιοχή μου υπάρχουν ελάχιστα αλλά γνωρίζω ότι στο σημείο ή έστω στην περιοχή την οποία θέλω να ερευνήσω έχει ενδιαφερθεί παλαιότερα εταιρεία εξόρυξης για να την εκμεταλλευτεί. Εκεί υπάρχει λοιπόν ένα ποτάμι το οποίο ξεκινάει ψηλά από τα βουνά και καταλήγει μέχρι και την θάλασσα περνώντας μέσα από πέτρες βράχους δέντρα κλπ. Το ερώτημα μου είναι το εξής: καθώς είναι παρθένο έδαφος και κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί να το ερευνήσει για χρυσο και αν υπολογίσουμε ότι υπάρχει πλούσια γεολογια καθώς και μεταλλεύματα ( δε γνωρίζω για ευγενή ωστόσο), αξίζει να προσπαθήσω; Και αν ναι, τι συμβουλές μου δίνετε για μεγαλύτερη επιτυχία;



Απάντηση